Do dzisiaj temat wpływu muzyki na zdolność przetwarzania informacji jest kontrowersyjny. Niektórzy badacze twierdzą, że muzyka puszczona w tle podczas nauki może korzystnie wpływać na nasze procesy myślowe. Jednak pozytywny wpływ możemy odczuć jedynie w określonych warunkach - w innym przypadku przyniesie jedynie rozproszenie Twojej uwagi i wydłużenie czasu nauki.
Clifford Nass, profesor z Uniwersytetu im. Stanforda, stwierdził, że wartość emocjonalna, jaką niesie ze sobą muzyka pozwala na stworzenie swego rodzaju "idealnego stanu umysłu do nauki" - coś pomiędzy relaksem a pobudzeniem. Muzyka może być zatem pomocna wtedy, gdy nie mamy w danym dniu ochoty na naukę. Dodatkowa motywacja z zewnątrz pozwoli przełamać opór przed nieszczególnie interesującym tematem i poprawi nastrój.
Jednak część ekspertów mimo wszystko poleca pozostanie w cichym pomieszczeniu podczas nauki. Przytaczają wyniki badań, które wskazują na obniżenie zdolności przetwarzania informacji - szczególnie gdy uczymy się języków obcych przy piosence, która ma swój tekst.
Lepiej z muzyką czy bez?
By odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw spróbować nauki ze słuchawkami i bez nich, a następnie sprawdzić kiedy pracowaliśmy efektywniej. Na tak zadane pytanie 60% amerykańskich studentów odparło, że w ich przypadku muzyka mimo wszystko pomaga się skoncentrować, jednak jak widać - nie jest to metoda dla wszystkich.
Kompromisem dla obu powyższych stanowisk może być słuchanie muzyki przed samą nauką i w przerwach, by poprawić swój nastrój i znaleźć motywację. Jeśli jesteś zdecydowany na puszczenie playlisty do studiowania podręczników, mamy dla Ciebie kilka porad:
- Najważniejszą zasadą jest to, by to nauka była w centrum Twojej uwagi, a muzyka stanowiła jedynie tło. Z tego powodu nie należy puszczać jej zbyt głośno, by nie przebijała się przez myśli.
- Do nauki najlepsza jest muzyka klasyczna. Jeśli preferujesz muzykę współczesną, dobrym wyborem będzie ambient, czyli tzw. muzyka tła. Do nauki dobrze sprawdza się również większość ścieżek dźwiękowych skomponowanych na potrzeby filmów.
- Lubisz szum morza lub śpiew ptaków? Nie jest to może "muzyka" rozumiana dosłownie, jednak dźwięki natury potrafią przenieść nas razem z książką w zupełnie inne miejsce.
- Przed nauką przygotuj sobie playlistę z muzyką na pół godziny do przodu. Gdy odtwarzanie się skończy, zrób sobie chwilę przerwy. Dobór odpowiednich utworów jest bardzo ważny, jednak nie spędzaj nad tym zbyt wiele czasu - pamiętaj, że celem jest ułożenie listy piosenek pomagających w koncentracji, a nie rankingu przebojów.
Jaka muzyka działa na was najlepiej? Piszcie w komentarzach!